Loveseats
-
Leesworth U4380874 Reclining Power Loveseat
(Loveseats - Power Recline)Focus on function. This practical power reclining loveseat balances contemporary character and irresistible comfort. Its affordable, expertly matched leather and faux leather upholstery keeps your style up to speed without breaking the bank. Reclining with the touch of a button, this piece plays well in relaxed, luxe seating areas made for quality time.
$1,119.95
$1,919.95
Save $800.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Leesworth |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Dark Brown |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 31% polyester and 69% PVC • Body: 100% leather |
| Reclining Type | Power |
| Assembly Required | Yes |
| Console | No |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 21.5 inch(es) / 54.61 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 189.99 lb(s) / 86.18 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 198 lb(s) / 89.81 kg |
| Volume | 38.3 cu. ft. / 1.08 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052843828 |
-
$4,349.95
Save $1,820.00
$2,529.95
DeepWakes PCU62606S23 3 pc Reclining Sofa Chaise
(Sofas - Reclining)Live and lounge luxuriously. This power reclining sectional sofa chaise brings an ultra-stylish flair to your + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this super chaise sectional takes cozy and inviting to a higher + More
-
$1,559.95
Save $650.00
$909.95
Clean-Slate PC5010113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Ready to relax in style? Our luxurious power recliner doesn't just look fantastic – it delivers creature + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Work an ultra-cool look with this accent chair. A linear metal frame in a bronze-tone finish lets your love + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
